دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
 
برای نخستین بار در بین بنادر شمالی صورت گرفت:انجام عملیات هیدروگرافی چند پرتوی در بندر نوشهر
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران گفت: برای نخستین بار در بین بنادر شمالی کشور، عملیات هیدروگرافی و عمق یابی چند پرتوی برای پوشش کامل بستر ناحیه دریایی شامل حوضچه آرامش، کانال دسترسی ‏و اطراف بندر نوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران، محمد تقی انزان پور با اعلام این مطلب افزود: این عملیات با بهره گیری از یک فروند راهنمابر که به جدیدترین فناوری­های عمق ‏یابی چندپرتوی (مولتی بیم) و سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای با سرویس خدمات تعیین موقعیت دقیقو نرم افزارجمع آوری و پردازش اطلاعات ‏مجهز شده است، در بندر نوشهر در حال انجام است.

    وی با بیان اینکه پوشش عمق­یابی مولتی بیم ‏قادر به نقشه برداری از بستر دریا با پوشش صددرصد و با دقت و سرعت بالا انجام می­شود،خاطرنشان کرد: تهیه نقشه ها و چارت­های ناوبری از طریق مولتی بیم برای بنادر و آبراهه­ های دریانوردی منجر به بهبود تهیه نقشه و ‏تأمین بهتر ایمنی دریا نوردی در کانال­ها و بنادر می شود.

      انزان پور یادآور شد: برای تحقق امور هیدروگرافی تک پرتوی و  چند پرتوی نیاز به زیرساخت های بنیادی نظیر ایجاد شبکه نقاط کنترل زمینی شامل نشانه ها و بنچ مارک های نقشه برداری و ایجاد شبکه ترازسنجی از نوسانات سطح آب است که دراین زمینه شبکه گسترده ای از بنچ مارک ها شامل پیلار، دیسک و نقاط پایدار  برای سامانه های ارتفاعی و مسطحاتی طراحی، جانمایی و ایجاد شده اند.

    وی ادامه داد: یک تیم هیدروگرافی با هماهنگی معاونت مهندسی و توسعه امور زیر بنایی سازمان بنادر و دریانوردی با تجهیزات کامل در بندر نوشهر مستقر هستند و به صورت دوره ای و موردی امورهیدروگرافی را انجام می دهند.

      مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران با اشاره به اهمیت هیدروگرافی بنادر اظهار داشت:  انجام عملیات هیدروگرافی برای اطمینان بخشی از ایمنی دریانوردی در کانال­های دسترسی، حوضچه ها ، اسکله­های پهلوگیری بنادر ، امور لایروبی و جانمایی بویه های ناوبری و مطالعات هیدرودینامیکی و مهندسی است.

۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۴۱
کد خبر : ۵۰,۹۷۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید