پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
 
برگزاری مانور جستجو و نجات دریایی (دو سانحه هم زمان) در بندر نوشهر
در راستای اعمال وظایف حاکمیتی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران در دریا و اجرای کنوانسیون های بین المللی ، مانور جستجو و نجات دریایی، در بندر نوشهر با موفقیت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران ، ابوطالب گرایلو-معاون امور دریایی اعلام نمود،این مانور با هدف ارتقاء سطح آمادگی و پاسخگویی سریع به شرایط اضطرار دریایی به منظور نجات جان افراد مضطر در دریا با استفاده از توان تجهیزاتی و پرسنلی مرکز اصلی جستجو و نجات دریایی استان مازندران (MRCC)  روز چهارشنبه 26 شهریور ماه در آب های منطقه تحت نظارت بندر نوشهر برگزار گردید.

 

      براساس این گزارش،طبق سناریوی از پیش تعیین شده، کشتی سیترا در محدوده 12 مایلی بندر نوشهردچار سانحه شده و یک نفر از خدمه کشتی که در حال کار بر روی عرشه بوده مفقود گردید که به محض دریافت پیام از کشتی، و اعلام شرایط اضطرار از سوی مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی( MRCC)  ، عملیات جستجو و نجات دریایی با فرماندهی رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی آغاز شد.

 

     به طور همزمان بر اساس پیام دریافتی از شماره 1550 (امداد و نجات دریایی) یک نفر گردشگر دریایی در محدوده ی 7 مایلی شرق بندر نوشهر دچار سانحه ی سقوط در آب شد که بلافاصله طبق هماهنگی صورت گرفته توسط MRCC ،همیاران ناجی منطقه ی مزگاه به محل سانحه اعزام و در سریعترین زمان ممکن نسبت به نجات فرد سانحه دیده اقدام نمودند.

 

    در ادامه عملیات نجات در کشتی سیترا پس از رسیدن شناور ناجی به محدوده وقوع سانحه و انجام عملیات گشت زنی طبق رویه های استاندارد عملیاتی(SOP ) و با اعمال الگوی استاندارد ، فرد مضطر در فاصله ی یک مایلی محل وقوع سانحه مشاهده شد و اقدامات لازم برای انتقال وی به ساحل و اعزام به مراکز درمانی صورت پذیرفت.

 

    شایان ذکر است اهداف از پیش طراحی شده این مانور همانند مدیریت همزمان دو عملیات نجات دریایی در زمان استاندارد ،تمرکز بر عملیات جست و جو در شرایط واقعی ،بکارگیری توان همیاران ناجی و ارائه مشاوره های پزشکی همزمان مرکز HSE به شناور ناجی 6 ،به طور کامل محقق گردید.

 

    گفتنی است این مانور با استفاده از شناورهای خدماتی شامل شناورهای یدک کش، ناجی 6 ،جت بوت همیار ناجی و با همکاری و مشارکت اداره های ایمنی و حفاظت دریایی،عملیات دریایی، حراست،روابط عمومی، یگان حفاظت ،HSE ، شرکت های تعاونی دریانوردان بحر خزر انزلی و هدایت کشتی خلیج فارس برگزار گردید.
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۵۰
روابط عمومی |
کد خبر : ۵۱,۶۰۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید