پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
 
برگزاری رزمایش ملی ترکیبی پدافند غیرعامل با رویکرد زیستی در بندر نوشهر
رزمایش ملی ترکیبی پدافند غیرعامل با رویکرد زیستی در راستای مقابله با تهدیدات زیستی ترکیبی نفوذ آفت نباتی، آفلاتوکسین و ناقل بیماری‌زا (پشه آئدس) با حضور مسئولان کشوری و استانی به میزبانی منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران، در آیین افتتاح این رزمایش، سعید کیا کجوری با تأکید بر اینکه پیشگیری از تهدیدات زیستی در رأس برنامه های اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران قرار دارد، با اشاره به اینکه برابر جلسات متعدد با دانشگاه علوم پزشکی مازندران در خصوص ناقلین بیماری‌زا و بیماری‌های واگیردار که می‌تواند از طریق بنادر مبدأ سایر کشورها به بنادر شمالی منتقل شود، اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک سازمان پیشرو که تلاش دارد انواع تهدیدات طبیعی و انسان‌ساز را در بنادر کشور که مبادی ورود و خروج کالا و مسافر با سایر کشورها می‌باشد، مورد رصد قرار داده و در راستای آمادگی، بازتوانی و ارتقاء تاب‌‌آوری با تدبیر و بینش گام بردارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران گفت: این رزمایش با حضور و مشارکت سازمان پدافند غیرعامل کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان دامپزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد و دیگر دستگاه های استانی و شهرستانی صبح امروز در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر برگزار شد.

وی ارتقاء آگاهی مدیران سازمان ها در سطح کشور و دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی در زمینه انواع تهدیدات زیستی، ایجاد هماهنگی بین سازمانی و دستگاهی در مقابله با این تهدیدات، طراحی و تمرین سیستم فرماندهی حادثه(ICS) با حضور سایر ارگان ها و دستگاه های برون سازمانی از مهم ترین اهداف برگزاری رزمایش ترکیبی پدافند غیرعامل با رویکرد زیستی برشمرد.

در ادامه فرماندار نوشهر نیز وحدت عامل موفقیت و پیروزی‌ها است، اظهار داشت: دشمن به این نتیجه رسید که با پدافند عامل حریف ما نیست و بنابراین با پدافند غیرعامل در حوزه زیستی، شیمیایی و... به دنبال ضربه زدن است.

رستم زرودی با بیان اینکه شهرستان نوشهر بیشترین ساحل را در استان مازندران دارد، ابراز داشت:  متأسفانه تعداد ماهیان کفال در منطقه ما به شدت کاهش یافت که علت آن می‌تواند مشکلات زیست محیطی باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه نوشهر دارای 4 دریاچه است، تصریح کرد: در برخی مناطق گیاهانی مشاهده شده است که بومی منطقه نیستند و به همین دلیل در حال تحقیقات بر روی این گیاهان هستیم تا اثرات احیاناً مخرب زیست محیطی آن مورد بررسی قرار گیرد.

فرماندار نوشهر با بیان اینکه ما از مشکلات زیست‌محیطی اطلاعات کافی نداریم، تأکید کرد: باید پیش‌بینی و پیشگیری را در حوزه پدافند غیرعامل دستور کار داشته باشیم.

۳ خرداد ۱۴۰۲ ۱۵:۲۳
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران |
کد خبر : ۶۲,۹۷۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید